понеділок, 24 лютого 2025 р.

Про тематичну майстерню для соціальних педагогів закладів освіти «Безпечне освітнє середовище – простір безконфліктної та ненасильницької взаємодії учасників освітнього процесу»


Психологічна безпека освітнього середовища є станом психологічної захищеності учасників освітнього процесу, що передбачає відсутність конфліктів, насильства у школі, панування гармонійних відносин, наявність емоційної рівноваги  у кожного учня, вчителя, батьків.

Конфлікти в школі є невід’ємною складовою освітнього процесу, які потребують вирішення. В іншому випадку напруга наростає, а проблеми лише збільшуються. Врегулювати конфлікт вимагає певних знань і навичок, щоб розв’язати або мінімізувати його наслідки. Тобто потрібно вміти передбачати, попереджати та вирішувати конфлікти, управляти ними. Важливу роль у формуванні безпечного  безконфліктного освітнього простору  відіграє фахівець психологічної служби.

21 лютого 2025 року в ТОКІППО в онлайн-форматі була проведена тематична майстерня для соціальних педагогів закладів освіти «Безпечне освітнє середовище – простір безконфліктної та ненасильницької взаємодії учасників освітнього процесу». Мета заходу: актуалізувати проблему попередження і розв’язання конфліктів в освітньому середовищі; проаналізувати фактори виникнення та стратегії вирішення конфліктів серед учасників освітнього процесу; підвищити професійну компетентність соціального педагога щодо технік та підходів розв’язання конфліктів в закладі освіти.

Віктор Кавецький, кандидат педагогічних наук, доцент, в.о.завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, у доповіді «Конфлікти в освітньому середовищі: сутність, структура, динаміка» акцентував увагу  на особливостях педагогічних конфліктах в системі «учень-учень», «вчитель-учень», «вчитель-вчитель», «вчитель-батьки»,  проаналізував структурні елементи та динаміку педагогічного конфлікту.


Олеся Олексюк, кандидат педагогічних наук, доцент кафедри змісту і методики навчальних предметів ТОКІППО, висвітлила тему «Інформаційно-психологічна безпека учнів: основні загрози та їх превенція (аналіз медіаполя)».


Світлана Ярмолицька, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи та організатор зустрічі, у своєму виступі «Стратегії розв’язання конфліктів у дитячому та педагогічному колективі: деструктивні та конструктивні шляхи вирішення (модель вирішення конфліктів К.Томаса і Р.Кілмена, теорія трансформації конфлікту Йохана Галтунга, картографія), зосередила увагу на практичних питання розв’язання конфліктів в освітньому закладі, етапах вирішення суперечок між учнями та ознайомила з прямими та непрямими методами врегулювання конфліктів.


Власним досвідом із колегами поділилась Світлана Скидан, соціальний педагог Лановецької ЗЗСО І-ІІІст. №2, яка презентувала практичну валізу «Використання соціально-психологічного інструментарію в діяльності соціального педагога. Творчі методи трансформації та подолання конфліктів в за
кладі освіти» і розповіла, як у школі відбувається врегулювання конфліктів і яким чином можна підтримати учасників інциденту без деструктивних наслідків.

Під час заходу соціальні педагоги пропрацювали запропоновані ситуаційні вправи та завдання, спрямовані на вибір відповідної стратегії вирішення конфліктів конструктивним шляхом.

 Учасники на протязі всього часу  проведення тематичної майстерні підтримували зворотній зв'язок, активно комунікували та обмінювались думками і враженнями від запропонованих технік і методів.

Дякую доповідачам та усім учасникам заходу за активну роботу, ефективну рефлексію та позитивну атмосферу.

Більш детально з матеріалами заходу можна буде ознайомитись на блозі Світлани Ярмолицької у рубриці «Соціальний педагог» https://yarmolytska.blogspot.com/p/blog-page_43.html .

 

пʼятниця, 21 лютого 2025 р.

Вітаємо переможців ІІ (обласного) етапу Всеукраїнського конкурсу авторських програм практичних психологів і соціальних педагогів «Нові технології у новій школі» у номінації «Розвивальні програми»:

І місце

Свіргун Ларису Іванівну, практичного психолога Тернопільського закладу дошкільної освіти (ясла-садок) №34, автора розвивальної програми „За крок до школи”;

Герасимович Наталію Вікторівну, соціального педагога Кременецької загальноосвітньої школи І-ІІІ ст. №4 Кременецької міської ради, автора розвивальної програми „Наша стійкість – наша сила!”.

ІІ місце

Калиняк Христину Ярославівну, практичного психолога Коропецького ліцею ім.М.Каганця Коропецької селищної ради, автора розвивальної програми «Подорож у мій внутрішній світ»;

Палигу Ольгу Василівну, практичного психолога Тернопільської початкової школи «Ерудит», автора розвивальної програми «У колі друзів».

ІІІ місце

Понижайло Таїсію Петрівну, практичного психолога Буглівського ЗЗСО І-ІІІ ст., автора розвивальної програми «Мій шлях до ментального здоров’я»;

Войцещук Галину Миколаївну, соціального педагога Буглівського ЗЗСО І-ІІІ ст., автора розвивальної програми «Мій шлях до ментального здоров’я»;

Палій Ірину Богданівну, практичного психолога ЗДО № 3 «Світ гармонії» м. Кременець, автора розвивальної програми «Дерево сили».