понеділок, 7 квітня 2025 р.

СМЕРТЕЛЬНІ ЧЕЛЕНДЖІ В TIKTOK

 

Соціальні мережі дозволили людям знаходити друзів по всьому світу, спілкуватись з тими, хто знаходиться далеко, ділитися важливими подіями свого життя. Але, водночас, дали можливість влаштовувати флешмоби та челленджі, які нерідко виявляються небезпечними, особливо для дітей та підлітків.

Пропонуємо вашій увазі найпопулярніші челенджі, які можуть бути небезпечними для життя і потребують розголосу, щоб попередити негативні наслідки.

«Tripping jump challenge» - «падіння у стрибку»

Дослівно ця фраза перекладається як «падіння у стрибку» або «проломити-череп-челендж» (skull-breaker challenge). Суть така: троє людей стають в ряд і стрибають. Та насправді срибає тільки той, хто стоїть посередині, а двоє його друзів (які домовилися заздалегідь) своїми ногами роблять «підсічку», в результаті чого жертва розіграшу падає. Найчастіше — на спину і потилицю. Наслідки - сильні травми, аж до летального наслідку В США навіть один підліток загинув, сильно вдарившись потилицею об підлогу.

Небезпека ще й в тому, що жертва розіграшу не в курсі того, що через секунду її чекає оглушливе падіння та публічне приниження, адже все, що відбувається, знімають на відео та викладають у мережу з відповідним хештегом, щоб зібрати лайки. Це вже відвертий булінг. Усе,

«Пудс-челендж» – ковтання капсул для прання одягу

Цей челендж був популярним у 2018 році, але потім про нього забули. І ось «пудс-челендж» знову повернувся. Суть полягає в тому, що діти на камеру ковтають подушечки з гелем для прання. Діти можуть проковтнути небезпечну речовину на спір, заради популярності або ж просто через цікавість.

Нещодавно стало відомо про більше десяти випадків, коли діти з хімічними опіками стравоходу потрапляють у лікарню. Наслідки ковтання капсул для прання одягу не смертельні, але можуть бути просто катастрофічними. Серед можливих наслідків потрапляння засобу в організм вказані слинотеча, біль при ковтанні, набряк слизової оболонки губ, осиплість голосу, млявість, нудота та блювання, відмова від їжі та води, загальна слабкість, підвищення температури тіла, часте та поверхневе дихання. Після проковтування подушечок із гелем виникає відчуття, схоже на печію. Воно посилюється, якщо спробувати запити речовину водою. Найгірше в цьому те, що обпечений стравохід набрякає, а коли заживає, то стає набагато вужчим. Коли він стає набагато вужчим, то людина потім не може нормально їсти

НЕБЕЗПЕЧНА ГРА ДЛЯ ПІДЛІТКІВ «ЧЕРВОНІ ДВЕРІ, ЖОВТІ ДВЕРІ»

 

В Україні серед дітей та підлітків набирає популярності сумнівна гра «Червоні двері, жовті двері», яка розповсюджується через TikTok та інші соцмережі та подається як можливість відчути «подорож» до іншої реальності, розслаблення, зробити самоаналіз. Гра стала популярною за кілька днів, тепер школярі постійно вводять когось у транс, знімають відео.

Це дивний ритуал-гра, який підлітки сприймають за спосіб розслаблення. Однак, учасникам такої гри можуть загрожувати психічні зриви, нічні жахіття, відчуття паніки, галюцинації та втрата орієнтації в реальності, можуть навіть впадати у транс.

Суть проста: одна дитина (ведуча) присідає на коліна, друга - лягає із заплющеними очима на коліна ведучого. Під голову підкладають подушку. Ведуча дитина масажує скроні другій дитині,

Гра полягає в тому, що один учасник («об’єкт») заплющує очі і лягає на коліна до іншого гравця («провідника»), який масажує йому скроні, повторює кілька разів фразу: «Червоні двері, жовті двері» або двері іншого кольору та ставить запитання.

Бажано, щоб у другого гравця обидві руки були піднятими вгору, а коли він побачить двері, то руки має опустити. Тоді ведучий починає розпитувати: «Що ти бачиш?», «Хто/що перед тобою?», «Опиши кімнату, якого вона кольору?», «Що ти ще бачиш?».

Дитина ніби в напівсні розповідає, що бачить двері, вони червоного, жовтого чи іншого кольору. Вона відчиняє двері й потрапляє до кімнати. Якщо каже, що бачить багато годинників, то ведучий просить її вийти, інакше може потрапити в пастку. Також не треба зустрічатися з людиною у чорному тощо.

середа, 2 квітня 2025 р.

Нетворкінг для практичних психологів ЗДО «Казкотерапія як інтегрований напрям профілактики страхів і тривожності у дітей дошкільного віку»

           Існування страхів у дитини є нормою, носить віковий, тимчасовий характер, але водночас сигналізує про певне неблагополуччя в емоційно-особистісній сфері дитини. Страхи, стримуючи пізнавальні потреби дитини, можуть серйозно перешкоджати гармонійному розвитку, заважати повноцінній соціалізації і виступати передумовою невротизації дитини.

Якщо страх є безпідставним, спричиняє незручності, негативно впливає на емоційну і поведінкову сферу, тоді дитина неодмінно потребує допомоги практичного психолога. Одним із ефективних методів профілактики страхів та тривожності у дошкільнят є казкотерапія. Адже казка, за допомогою яскравих образів і сюжетів, ненав'язливо допомагає позбутися страху невідомого і незрозумілого. 

28 березня 2025 року в ТОКІППО в онлайн-форматі був проведений нетворкінг для практичних психологів ЗДО «Казкотерапія як інтегрований напрям профілактики страхів і тривожності у дітей дошкільного віку». Мета заходу: ознайомити учасників з казкотерапією; проаналізувати принципи створення психокорекційної казки та основні прийоми казкотерапії в роботі практичного психолога з дошкільнятами; розкрити особливості використання методу казкотерапії для корекції та профілактики дитячих страхів і тривожності; підвищити професійну компетентність фахівця щодо технік застосування казкотерапії в роботі з дітьми дошкільного віку.

Віктор Кавецький, кандидат педагогічних наук, доцент, в.о.завідувача кафедри педагогіки і психології та інклюзивної освіти ТОКІППО, у виступі «Казкотерапія – ефективний метод трансформації емоційних криз та станів дошкільників», акцентував увагу на історичних коренях виникнення казкотерапії як методу психологічної корекції особистості дитини за допомогою читання чи прослуховування спеціально підібраних текстів, розкрив принципи та особливості використання казкотерапії у роботі з дітьми. 

Практичний психолог Тернопільського закладу дошкільної освіти «Ясла-садок» № 34, Лариса Свіргун, проаналізувала прийоми та форми казкотерапії, звернула увагу на особливостях створення психокорекційних казок для профілактики страхів та тривожності у дітей дошкільного віку. Також поділилась досвідом створення терапевтичної казки про сьогоднішні реалії в Україні, щоб діти не боялись війни і могли зрозуміти і пояснити цю подію. 

Світлана Ярмолицька, методист навчально-методичного центру психологічної служби і соціальної роботи та організатор зустрічі, висвітлила питання «Казка як психокорекційний інструмент практичного психолога з підтримки дітей в умовах війни. Створення власної життєвої історії. Методика В.Назаревич «Страхокульки та магічний ліс»». Звернула увагу на використання творчих методів роботи з текстами казок, зокрема ознайомила практичних психологів з арттерапевтичним альбомом В.Назаревич, і розповіла, як можна трансформувати  власну життєву історію.


Особистим досвідом із колегами поділились: Ірина Палій, практичний психолог ЗДО №3 «Світ гармонії» м.Кременець, яка презентувала свою програму «Дерево сили» де казка використовується як засіб формування емоційної стійкості та подолання страхів у малюків; Наталія Решетуха, практичний психолог КДНЗ «Ясла-садок» «Країна дитинства» с.Великі Гаї Великогаївської сільської ради, яка зосередила увагу колег на експресивних методах мистецтва казкотерапії для профілактики тривожності та страху за програмою ГО «Благополуччя дітей» «Цілющий ліс: зрощуємо життєстійкість та базове почуття безпеки дітей», тренером якої вона є.

Під час заходу практичні психологи пропрацювали запропоновані завдання та вправи, спрямовані на складання і використання психотерапевтичних казок для подолання і попередження виникнення страху та тривожності у дошкільнят.

Щиро дякую доповідачам та усім учасникам заходу за теплу невимушену атмосферу, продуктивну роботу, активний обмін думками та враженнями від запропонованих прийомів і технік казкотерапії.

Більш детально з матеріалами заходу можна буде ознайомитись на блозі Світлани Ярмолицької у рубриці «ЗДО» https://yarmolytska.blogspot.com/2025/04/blog-post.html